Gitara na każde ucho – strojenie

Gitara na każde ucho – strojenie

17 sierpnia, 2020 0 By R G

Gdziekolwiek pojawi się gitara, tam robi się przyjemniej, weselej i raźniej. Nie bez powodu przygrywa na większych i mniejszych imprezach plenerowych, kameralnych ogniskach, pielgrzymkach, a nawet różańcu dla dzieci w kościołach. To instrument z duszą, który zawsze przyciąga wzrok, a wokół gitarzystów jest zawsze najwięcej ludzi.

Strojenie gitary klasycznej stroikiem

To, że gitara szarpie duszę, wszyscy miłośnicy dobrze wiedzą, najważniejsze jednak, żeby robiła to w sposób właściwy, a przede wszystkim oszczędziła nerwów i bólów głowy słuchaczom. W tym celu instrument należy umiejętnie nastroić. Strojenie gitary klasycznej stroikiem polecane jest głównie każdemu początkującemu. To proste urządzenie może pracować w trybie automatycznym lub manualnym. W trybie automatycznym stroik sam rozpoznaje zagrane dźwięki i wyświetla ich nazwę na ekranie. W trybie manualnym niezbędne jest sprecyzowanie dźwięku do danej struny.

Strojenie gitary bez stroika

Instrument z powodzeniem można również wyregulować bez tego praktycznego sprzętu. Ale bez niego po prostu nie obędzie się bez podstawowej wiedzy o gitarze, strunach i dźwiękach. Zanim więc ktokolwiek będzie w ogóle przymierzał się do grania na gitarze, zdecydowanie przyda się choć jedna praktyczna lekcja o specyfice tego instrumentu i jego możliwościach. Strojenie ręczne na słuch jest zaawansowaną metodą, która wymaga praktycznych umiejętności rozpoznawania dźwięków przez słuch. Słuch muzyczny niektórzy, ale to zdecydowanie wyjątki, mają wrodzony, większość grających nabyła tę zdolność poprzez słuchanie i systematyczne ćwiczenia. Strojenie gitary bez stroika jest oczywiście możliwe – w ten sposób przecież stroją gitary prawdziwi profesjonaliści.

Strojenie gitary klasycznej

Gitara klasyczna strojenie

Dźwięki w gitarze klasycznej można również wyregulować za pomocą specjalnych aplikacji dostępnych w internecie. Synchronizujemy swoją gitarę z programem na swoim komputerze lub w smartfonie. Niezbędny jest do tego wbudowany mikrofon w komputer czy telefon – bez tego aplikacja nie usłyszy naszych subtelnych dźwięków.