Ocena płyt winylowych

Ocena płyt winylowych

17 sierpnia, 2020 0 By R G

Czarne płyty wróciły do łask. W ostatnich latach cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż cyfrowe nośniki z muzyki. Miłośnicy analogowego zapisu doceniają jego brzmienie. Z sympatią spotyka się także sam kształt, duża okładka i klimatyczny nastrój, jaki wytwarza się podczas kręcenia się krążka na gramofonowym talerzu. Dużo ciekawych nagrań można dostać na rynku wtórnym. Trzeba tylko dobrze sprawdzać stan albumów. Jaka jest przyjęta skala ocen płyt winylowych?

Jak oceniać stan płyt winylowych?

Szanujący się kolekcjonerzy, którzy sprzedają używane longplaye, zawsze zamieszczają w ogłoszeniu rzetelny i uczciwy opis jakości nośnika. Ocena stanu płyt winylowych powinna zawierać zarówno informacje dotyczące samego krążka, jak i okładki. Te pierwsze nie mogą skupiać się jedynie na fizycznych cechach jak np. zarysowania, ale przede wszystkim mówić o tym, jak odbijają się one na odtwarzaniu, czy wpływają one na brzmienie lub są powodem zacinania się igły.

Skala ocen płyt winylowych

Przeglądając aukcje z czarnymi nośnikami można zauważyć kilka stosowanych symbolów, które stanowią opis jakości danego albumu. Są to:

– MINT – oznacza, że zarówno okładka, jak i płyta są nowe i nie noszą żadnych oznak zniszczenia;
– NEAR MINT – płyta używana w świetnym stanie, wyglądająca i brzmiąca jak nowa, bez żadnych, nawet najdrobniejszych defektów w krążku i okładce;
– EXCELLENT
– wydawnictwo używane w bardzo dobrym stanie, noszące jedynie niewielkie oznaki użytkowania, niewpływające na jakość odtwarzanej muzyki. Ocena stanu płyt winylowych excellent może być doprecyzowana również dodatkową skalą: EX +++, EX ++, EX +, EX, EX-.
– VG – płyta używana w bardzo dobrym stanie, z widocznymi uszkodzeniami wizualnymi jak np. rysy na płycie czy zagniecenia okładki, ale nie zacina się i nie przeskakuje przy odsłuchu;
– G – widoczne i słyszalne ślady użytkowania, przy odtwarzaniu mogą pojawiać się szumy;
– F– płyta i okładka zniszczone, słyszalne defekty w jakości dźwięku;
– P – bardzo mocne uszkodzenia, często taka płyta ma jedynie wartość kolekcjonerską.

Ocena płyt winylowych