Czym jest muzyka pankowa?

Czym jest muzyka pankowa?

10 maja, 2021 0 By D B

Punk – kiedy powstał i czy w dzisiejszych czasach dalej jest popularny?

W połowie lat 70. w trzech różnych zakątkach świata pojawiły się zespoły, które prezentowały swoją muzykę w niewielkich klubach, gdzie scena muzyczna tworzona była zarówno przez zespół jak i widownię. Działo się to w Nowym Jorku, Londynie oraz Australii. Warto wspomnieć, iż zamierzeniem punk rocka był powrót do rock’n’rollowych korzeni muzyki rockowej.
Uznaje się, że pierwszym zespółem punkrockowym jest brytyjski Sex Pistols. Niemniej jednak już wcześniej takie zespoły jak Ramones, Television otarły się o muzykę pankową.

Muzyka pankowa a subkultura punk rockowa

Punk Rock to subkultura młodzieżowa, która została zapoczątkowana w połowie lat 70. 20 wieku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Punk Rock charakteryzuje się niezgodą na instytucjonalizację życia społecznego. To właśnie muzyka pankowa była w dużej mierze odzwierciedleniem postulatów oraz protesów młodzieży tamtych czasów. W latach 80 XX wieku można mówić o drugiej fali punk rocka, zwanej hardcore punk – spontanicznie zakładano zespoły oraz czasopisma w myśl zasady zrób to sam. Następnie w latach 90 – tych nastąpiła pewna komercjalizacja tego gatunku muzycznego, który po dzisiejszy dzień jest bardzo popularny za sprawą takich zespołów jak Green Day, Rancid czy też popularny The Offspring. Aktualnie muzyka punk rocka stała się zdecydowanie bardziej przystępna dla słuchacza, niemniej jednak nie znaczy to, iż przez to mniej popularna!