Top 3 książki o górach

Top 3 książki o górach

16 listopada, 2022 0 By OZ


Lubisz czytać i masz ochotę na znalezienie dobrej książki o górach? Zajrzyj do tego artykułu!

Ranking ciekawych książek

Poniżej została przedstawiona subiektywna ocena, trzech najciekawszych książek o górach.

#1 – Lhotse’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki.

Jerzy Kukuczka to postać już historyczna, która zapisała się w kronice najbardziej wybitnych himalaistów naszego świata. To Polak, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli szczyty 14 gór o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Jego żywot zakończył się na południowej ścianie Lhotse. Tę wyprawę opisała w swojej książce towarzysząca mu wówczas dziennikarka Elżbieta Piętak.

#2 – Broad Peak. Niebo i piekło.

Książka opowiada o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2013 podczas wspinaczki na Broad Peak. Znajdują się w niej liczne wywiady z członkami rodziny bohatera i jego towarzyszami górskimi.

#3 – TOPR. Żeby inni mogli przeżyć.

To innego rodzaju książka, która nie jest reportażem z konkretnej wyprawy górskiej, a raczej zbiorem doświadczeń pracowników polskiego TOPR-u. Dzięki niej można więcej dowiedzieć się o tym wymagającym zawodzie.

Dlaczego warto czytać książki o górach?

Książki o górach powinny być wyborem nie tylko osób, które pasjonują się wspinaczką górską. Są to często pouczające reportaże, które pokazują, jak mali jesteśmy w obliczu natury. Szacunek, który powinniśmy jej okazywać i skromność jest tym, o czym nie powinniśmy zapominać w naszym życiu. Książki te to też ciekawe opowiadania i historie ludzi, którzy poświęcili swoje życie na eksplorowanie gór. Opisane w nich trudy i decyzje podejmowane na szlakach mogą być inspirujące dla nie jednej osoby.