Klocki hamulcowe – Jakie wybrać?

Klocki hamulcowe – Jakie wybrać?

22 marca, 2022 0 By piotrek-adm

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych podzespołów, to od niego zależy bezpieczeństwo nasze podczas jazdy. Ważnymi elementami układu hamulcowego są bez wątpienia klocki hamulcowe. Odpowiadają za sprawność układu oraz drogę hamowania samochodu. Niestety mają to do siebie, że często ulegają zużyciu na skutego eksploatacji. W tym artykule przybliżymy temat związany z klockami hamulcowymi w kwestii ich wymiany czy zakupu nowych klocków. Zapraszamy do przeczytania!

Które klocki hamulcowe powinniśmy wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór klocków hamulcowych powinien być dobrany odpowiednio do samochodem jakim się poruszamy, stylem naszej jazdy i samej częstotliwości z jaką jeździmy. Wyróżniamy takie rodzaje klocków hamulcowych jak:

  • Metaliczne – Zawierają nawet do 65% metalu pod różnego rodzaju postaciami m. in. wełna, proszki metali, miedź, drut stalowy.
  • Ceramiczne – Są to najbardziej zaawansowane technicznie klocki hamulcowe. Głównym materiałem z jakiego zostały wytworzone jak sama nazwa wskazuje są włókna ceramiczne.
  • Organiczne – W ich składzie znajdziemy żywice węglowe m. in. gumę, szkło, węgiel czy metal.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe powinniśmy sprawdzać dość często, ponieważ to od nich zależy skuteczność całego układu hamulcowego. Przesłankami do wymiany klocków mogą być, również dziwne dźwięki podczas jazdy. Warto co jakiś czas sprawdzać grubość okładzin na klockach hamulcowych.