Jan Brzechwa i jego bajki

Jan Brzechwa i jego bajki

17 czerwca, 2021 0 By M W

Szukasz klasycznych bajek dla dzieci, które pokocha cała rodzina? Jan Brzechwa to twórca ponadczasowych bajek. Dowiedz się o nich więcej!

Życiorys Jana Brzechwy

Jan Brzechwa urodził się w 1898 roku. Na prawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Był nie tylko pisarzem, ale również adwokatem. W swoim dorobku posiada wiele wierszy, powieści i opowiadań dla dzieci. Zajmował się również tłumaczeniami. Odnaleźć możemy także teksty satyryczne, które obecnie są bardzo popularne w internecie. Swój pierwszy tom poezji wydał w 1926 roku. Największą popularność przyniosły mu właśnie wspomniane wcześniej bajki. Wydaje się wręcz, że każdy z nas w swoim życiu choć raz trafił na historię stworzoną przez pisarza w wierszach czy książkach. Na uwagę zasługuje fakt, że Brzechwa był spokrewniony z innym wybitnym poetą, Bolesławem Leśmianem. Za swoje dzieła był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jego wiersze oraz powieści stały się nawet lekturą szkolną.

Jakie bajki Brzechwy wybrać dla dziecka?

Jan Brzechwa ma na swoim koncie wiele wybitnych dzieł. Są nimi m.in. „Akademia pana Kleksa”, „Kaczki Dziwaczki” czy „Na wyspach Bergamutach”. Wiersze i bajki te dedykowane są najmłodszym. Pobudzają one wyobraźnię oraz kreatywne myślenie, co wpływa na rozwój dziecka. Czytaj przed snem wiersze „Pomidor”, „Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”, które są prawdziwymi klasykami. Tomiki poezji oraz powieści tego autora znajdziesz w każdej księgarni w różnych wydaniach.