Gramofony marzeń – jak wybrać najlepszy?

Gramofony marzeń – jak wybrać najlepszy?

17 sierpnia, 2020 0 By R G

Dzisiejszy rynek muzyczny zdominowała technologia cyfrowa serwisów streamingowych oraz playlist internetowych. Od pewnego czasu swą drugą miłość przeżywają jednak gramofony i tradycyjna analogowa muzyka zachowana na płytach winylowych. Spora liczba użytkowników czuje potrzebę powrotu do tradycji i delektowania się muzyką dla prawdziwych audiofili. Coraz większa liczba użytkowników winyli rodzi naturalne pytania jak wybrać gramofon, by nie zawiódł oczekiwań i był dostosowany do poziomu i umiejętności użytkownika.

Polecane gramofony

Dobór gramofonu musi być oparty na poziomie zaawansowania i umiejętności użytkownika, który ten gramofon chce nabyć. Zależy więc czy użytkownik jest wprawionym audiofilem od lat interesującym się muzyką z winyli i chcącym mieć pełną kontrolę nad procesem odtwarzania czy jest początkującym pasjonatem chcącym rozpocząć swą przygodę z muzyką analogową. Wyróżniamy bowiem trzy główne kategorie gramofonów: gramofony automatyczne, półautomatyczne oraz manualne.

Gramofony automatyczne to urządzenia, do których wystarczy włożyć płytę, sprzęt odtworzy ją a następnie po zakończeniu ścieżki podniesie igłę odtwarzającą i wyłączy urządzenie. Ten typ polecany jest dla osób początkujących, słuchanie nie wymaga tu większych umiejętności. Drugim, pośrednim typem są gramofony półautomatyczne, sami ustawiamy w nich moment rozpoczęcia słuchania lecz podniesienie igły pod koniec słuchania następuje automatycznie. Trzeci typ – gramofony manualne dają pełną kontrolę nad całym procesem odtwarzania i są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników.

Gramofon do domu

Zdarzają się też osoby chcące kupić gramofon do domu w charakterze ozdoby. Mają oczywiście zamiar od czasu do czasu posłuchać z tego urządzenia muzyki, jednakże głównie pełnić ma ono funkcje wizualne i ozdobne. Są i takie gramofony. Należy tu szukać gramofonów w starym stylu, zabytkowych bądź nowych gramofonów retro stylizowanych budową na dawne patefony i gramofony. W gramofonach tego typu wyróżniamy dwie kategorie: gramofony walizkowe oraz gramofony z tubą. Wybór zależy od potrzeb i wizji użytkownika.

Jak wybrać gramofon