O winyle trzeba dbać. Jak to zrobić?

O winyle trzeba dbać. Jak to zrobić?

17 sierpnia, 2020 0 By R G

Przedmioty i urządzenia, które kiedyś wydawały się nie do zastąpienia, z czasem zostały wyparte przez nowsze modele. Tak to już jest w naszym świecie, że lubimy wracać do tego, co było i otaczać się różnymi rzeczami z przeszłości. Coraz więcej ludzi rezygnuje ze słuchania muzyki na sprzęcie nowej generacji na rzecz płyt odtwarzanych na adapterach. Melodia z charakterystycznym szumem w tle stwarza niepowtarzalny klimat i przywodzi na myśl dawne czasy.

Czym jest płyta winylowa i dlaczego trzeba ją czyścić?

Płyta winylowa to płyta o średnicy do 30 cm wykonana z ebonitu, poli lub szelaku, na której zarejestrowane jest nagranie dźwiękowe. Składa się z labela – okrągłej etykiety zlokalizowanej w samym centrum oraz czarnego pola wypełnionego okrągłymi rowkami, w których to właśnie zapisany jest dźwięk. Adapter jest urządzeniem otwartym w przeciwieństwie do standardowego odtwarzacza CD, gdzie płyty wkłada się do środka. Podczas odsłuchiwania muzyki winyl narażony jest na zanieczyszczenie w postaci osiadającego na nim kurzu i pyłów. Znacznie obniża to jakość dźwięku, igła mocniej naciska na płytę, co może prowadzić do uszkodzeń nośnika. To dlatego regularnie należy usuwać z niego zabrudzenia. Powstaje zatem pytanie. Jak czyścić płyty winylowe?

Czyszczenie płyt winylowych

Mycie winyli nie jest trudne. Są do tego potrzebne:
– specjalistyczny płyn (dostępny w sklepie muzycznym);
– ręcznik papierowy;
– pędzelek z szerokim włosiem.

Na początku label przykrywa się okrągłym przedmiotem o tej samej wielkości, np. starą płytą CD. Następnie pędzelkiem eliminuje się brud z pozostałej powierzchni płyty. Kolejnym etapem jest spryskanie płyty płynem po to, aby kawałkiem ręcznika papierowego zmyć z niej warstwę kurzu. Czynność powtarza się z obydwu stron.

Prawdziwi zapaleńcy mogą zaopatrzyć się w nieco droższy gadżet, jakim jest szczoteczka z koziego włosia. Sposobów na mycie płyt winylowych jest dużo i każdy z nich jest prawidłowy. Okazy powinno czyścić się regularnie. Oczywiście częstotliwość pielęgnacyjnego rytuału uzależniona jest od intensywności ich użytkowania.

mycie płyt winylowych