Wiedza o flecie – skala, strój i budowa fletu poprzecznego

Wiedza o flecie – skala, strój i budowa fletu poprzecznego

8 lipca, 2022 0 By OZ

Flet jest instrumentem, który prawdopodobnie każdy chociaż raz w życiu miał w ręce i próbował na nim grać. Popularne jest nauczanie gry na flecie prostym już w szkole podstawowej. Nie jest to nazbyt wymagający instrument i podstawowych dźwięków uczniowie są zazwyczaj się w stanie nauczyć dość szybko. Inaczej jednak jest w przypadku fletu poprzecznego, na którym nauka umiejętności grania jest dużo bardziej wymagająca.

Czym różni się flet poprzeczny od fletu prostego?

Flet poprzeczny, a flet prosty to dwie zupełnie inne bajki. Różnią się od siebie znacząco wyglądem i budową. Flet poprzeczny jest dużo bardziej skomplikowanym w budowie instrumentem, który posiada mnóstwo klap, śrubek i poduszek, o które trzeba regularnie dbać. Flet prosty posiada bardziej podstawową budowę. Jego korpus składa się tak naprawdę tylko i wyłącznie z drewnianego trzonu oraz wydrążonych w nim dziur. Oprócz podstawowej rzeczy, jaką jest budowa fletu, wyróżniająca w tych dwóch instrumentach jest również ich skala i pełnia dźwięku. Flety proste, mimo swojej pięknej barwy, jako pojedyncze instrumenty oscylują w mniejszych możliwościach skali. Są to zazwyczaj skale w dwóch lub trzech oktawach, podczas gdy flet poprzeczny posiada ich aż 4. Z tego powodu, jest wiele odmian fletów prostych, które grają w poszczególnych skalach. 

flet prosty a flet poprzeczny

Podstawowe informacje o flecie poprzecznym

Jeśli jesteś początkującym muzykiem i chcesz dowiedzieć się podstaw o flecie poprzecznym, to warto, żebyś poznał jego budowę i właściwości. Flet poprzeczny gra w stroju C i potrafi wyciągnąć dźwięki od c1 lub h małego, do d4, lub na przedęciu aż do f4. Daje to więc szereg możliwości, które mogą być świetnie wykorzystywane do tworzenia melodii o wysokich dźwiękach. 

Budowa fletu poprzecznego

Budowa fletu poprzecznego składa się z 3 elementów – główki, korpusu i stopki. Na główce znajduje się płyta ustnikowa, dlatego często powszechnie używa się zamiennie pojęcia “główka” oraz “ustnik”. Wysuwając lub wsuwając główkę w korpus, wydłużamy lub skracamy długość słupa powietrza i tym samym zmieniamy strój, dlatego to z jej pomocą stroimy flet poprzeczny. Korpus to najbardziej skomplikowana część fletu, w której znajduje się 12 otworów zamykane przez klapki i dźwignie. Każda klapka posiada wmontowaną od dołu poduszkę, która pozwala na szczelne zamknięcie otworu. Ostatnią częścią fletu jest stopka, w której znajdują się dodatkowe 3 lub 4 otwory oraz zamykające je klapki.

budowa fletu poprzecznego -ustnik

Z czego zbudowany jest flet poprzeczny?

Obecnie flety poprzeczne produkowane są głównie z różnego rodzaju metali. Najczęściej wykorzystywane jest srebro oraz nikiel. Niektórzy fleciści posiadają również flety stworzone z platyny lub złota, chcąc uzyskać pełniejszy i piękniejszy dźwięk. Czasami dostępne są również flety srebrne, ze złotym ustnikiem.

Do jakich instrumentów należy flet poprzeczny?

Wiedząc już, z czego jest zbudowany, możemy się zastanawiać, do jakich instrumentów należy flet poprzeczny. Co ciekawe, flet w orkiestrze jest zaliczany do drewna, czyli do instrumentów dętych drewnianych. To dlaczego flet poprzeczny jest instrumentem dętym drewnianym, ma co najmniej dwie teorie. Jedna mówi o tym, że jest tak sklasyfikowany przez to, że w ustniku znajduje się drewniany korek, który powoduje, że instrument ten ma w pewnym sensie drewniany ustnik. Bardziej prawdopodobna jest jednak teoria wywodząca się z historii fletu. Jest to bowiem instrument, który jeszcze wiek temu, produkowany był prawie w całości z drewna i dlatego też, w tamtym momencie, kiedy była klasyfikacja instrumentów, zaliczył się właśnie do tej grupy.