Wiedza o ukulele -budowa i rodzaje

Wiedza o ukulele -budowa i rodzaje

24 czerwca, 2022 0 By OZ

Ukulele jest instrumentem, które swoją największą popularność zdobyło w XX wieku w związku z promocją Hawai jako ośrodka turystycznego Stanów Zjednoczonych. Kolejna fala trendu na ten instrument, miała miejsce po II wojnie światowej, kiedy zaczęto emitować program telewizyjny “Arthur Godfrey and His Ukulele”. Nie trwała ona jednak długo, ponieważ około 20 lat później rozpoczął się gwałtowny rozwój rock’n’rolla, i tym samym ogromna moda na gitarę, co spowodowało, że ukulele poszło w niepamięć. 

Ostatnimi czasy instrument ten zdobywa coraz większą widoczność głównie ze względu na popularność utworu “Over The Rainbow” oraz aktywność influencerów posiadających ukulele. Jest też częstym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z muzyką lub dla tych, którzy poszukują wygodniejszej alternatywy do gitary.

Budowa ukulele

W klasycznym wyglądzie ukulele ma kształt małej gitary. Mimo, że na rynku możemy znaleźć różne pomysłowe formy tego instrumentu, to w większości nazewnictwo części będzie wszędzie takie samo. Poniżej przedstawiony został schemat budowy ukulele.

budowa ukulele

Wyróżniamy 3 główne elementy z ktorych składa się ukulele i są to: korpus, główka i gryf.

Korpus 

Główna część instrumentu na którą składa się mostek, otwór i pudło rezonansowe, to właśnie korpus ukulele. Odpowiada on za ogólne wydobywanie się dźwięku. Często jest dekorowany i przyozdabiany, ponieważ stanowi największą powierzchnię instrumentu. Do znajdującego się w nim mostka przyklejona jest podstawka, a do niej przymocowane są struny. Pudło rezonansowe, jego wielkość i kształt decydują w największej mierze o głośności instrumentu oraz jego brzmieniu. 

Główka

Na główce ukulele znajdują się klucze, które służą do utrzymywania i zmieniania stroju instrumentu. Nawijając na nie struny, zmieniamy ich naprężenie, co powoduje zmianę ich wysokości brzmienia. Warto również wiedzieć, że na samym dole główki, a na początku gryfu znajduje się próg zerowy, nazywany również często siodełkiem.

Gryf

Miejsce działania lewej ręki przy graniu na ukulele, to właśnie gryf. Znajdują się na nim progi oraz podstrunnica. Każdy próg podwyższa o półtonu dźwięk danej struny, wychodząc od nut bazowych, czyli G, D, A i E. Na gryfie można znaleźć również białe kropki, które nazywane są markerami i ułatwiają muzykowi szybkie odnalezienie odpowiednich dźwięków.

rodzaje ukulele

Rodzaje ukulele

Wiele osób czytając różne poradniki lub oglądając filmiki, może zastanawiać się, czym się różnią rodzaje ukulele od siebie. Najbardziej zauważalną różnicą jest oczywiście rozmiar ukulele. Jednak nie jest to jedyna rzecz, która je od siebie odróżnia, ponieważ wraz ze zmianą rozmiaru, zmieniają się również właściwości muzyczne tego instrumentu. Jeśli zastanawiasz się więc jakie ukulele kupić, zapoznaj się pierw z rodzajami ukulele. 

Możemy wyróżnić kilka typów ukulele i są to w kolejności rosnącej rozmiarami:

  • ukulele sopranino
  • ukulele sopranowe
  • ukulele koncertowe
  • ukulele tenorowe
  • ukulele barytonowe
  • ukulele basowe
  • guitalele

Zaczynając swoją przygodę z ukulele, warto na początek rozważyć jednak któryś z jej 3 najbardziej popularnych typów.

ukulele sopranowe

Ukulele sopranowe

Zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj ukulele, który historycznie powstał najwcześniej ze wszystkich. Długość takiego instrumentu wynosi około 53 cm, a jego menzury 33 cm. Brzmienie ukulele sopranowego jest bardziej płaskie i krótkie w wybrzmiewaniu co powoduje, że instrument ten ma duże predyspozycje do gry akordowej. Jest to najczęściej polecany rodzaj ukulele na początek, jednak trzeba pamiętać, że może on nie nadawać się dla osób, które posiadają duży rozmiar palców. 

Ukulele koncertowe

Potrzeba matką wynalazków. Jak sama nazwa mówi, ukulele koncertowe zostało stworzone w celach artystycznych, kiedy odkryto, że dźwięk sopranu jest często niewystarczający do gry w zespole lub jako występ bez nagłośnienia. Jego rozmiar wynosi około 58 cm, a wielkość menzury to 38 cm. 

Ukulele tenorowe

Jeśli grasz już trochę na ukulele i poszukujesz nowego, głębszego brzmienia, to z pewnością spodoba Ci się ukulele tenorowe. Nada się ono świetnie do gry solowej, ponieważ dźwięk wybrzmiewa tutaj dużo dłużej i jest również głośniejsze od poprzednich wspomnianych rodzajów. Jego długość wynosi około 67 cm, a menzura ma mniej więcej 43 cm. Z tego powodu nadaje się ono również dla osób, którym mały rozmiar ukulele nie do końca odpowiada, a dalej chcieliby posiadać poręczny instrument strunowy.