
Wiedza o kontrabasie – podstawowe informacje
Kontrabas to największy instrument smyczkowy w orkiestrze, jednocześnie posiadający najniższe brzmienie. Mało soób zdaje sobie sprawę z jego istnienia, a nawet jeśli słyszeli jego nazwę to nie koniecznie są w stanie skojarzyć go z konkretnym wyglądem instrumentu. A szkoda! Ponieważ jest to instrument o pięknej barwie, który tworząc linię basową, nadaje utworom tzw. “smaczku”. Jest wykorzystywany w orkiestrach symfonicznych oraz sekcjach jazzowych, w których stanowi bardzo ważną rolę.
Jak wygląda kontrabas?
Osobom, które nie znają się zbyt dobrze na instrumentach, możnaby powiedzieć, że kontrabas przypomina ogromne skrzypce. Tylko zawyczaj, rozmiarowo większe od człowieka, ponieważ jego wysokość to przeciętnie około 2m. Budowa kontrabasu przypomina wiolonczelę czy skrzypce. To co stanowi większą część instrumentu, to wielkie pudło rezonansowe. Od niego wychodzi gryf zakończony ślimakiem, do którego przymocowane są struny. Tradycyjny kontrabas posiada cztery struny, jednak są również rodzaje pięcio strunowe.

Jakie brzmienie ma kontrabas?
Jesli chcecie dowiedzieć się jakie brzmienie ma kontrabas, to z pewnością warto przejść się na koncert jazzowy. Nagrania w internecie nigdy nie oddadzą w pełni, głębi dźwięku tego instrumentu. Jak nazwa wskazuje, kontrabas odpowiada za linię basową w utworach i tym samym posiada najniższe partie dźwiękowe. Z tego też powodu jest często niedoceniany wśród społeczeństwa – nie widać go bowiem na pierwszym planie, ponieważ nie ma melodii. Czy jesteście jednak sobie w stanie wyobrazić dobry utwór, który nie ma partii basowej? Raczej ciężko, ponieważ to właśnie ona nadaje całego charkteru muzyce i to ona stanowi podstawę utworów.
Wiolonczela a kontrabas
Czy wiolonczela i kontrabas to to samo? Chociaż wyglądają dosyć podobnie, to intrumenty te są dwoma osobnymi tworami. Jeśli tak, to jaka jest różnica między wiolonczelą a kontrabasem? Przede wszystkim różnią się one wielkością i ciężarem. Jak już zostało wspomniane, wymiary kontrabasu osiągają około 2m wysokości, a jego ciężkość (bez futerału) to miara około 10-20 kilo. Wiolonczela natomiast waży około 3-5 kilo, a jej wysokość to przeciętnie około 1,3 m. Te różne rozmiary powodują, że instrumenty te mają nie tylko różne brzmienie, ale także sposób gry na nich jest odmienny. Na kontrabasie gra się zazwyczaj na stojąco lub na specjalnym wysokim lecz regulowanym krzesełku. W przypadku wiolonczeli sposób gry jest zawsze na siedząco, z ustawionym instrumentem pomiędzy nogami. Oba instrumenty często wykorzystuje się jako granie tła utworu, jednak wiolonczeliści częściej posiadają partie solowe i jest napisanych więcej utworów koncertowych na wiolonczelę niż na kontrabas.

Wirtuozi kontrabasu
Każdy instrument ma swoich pionierów i muzyków, którzy przyczynili się do rozwoju instrumentu. W przypadku kontrabasu był to Domenico Dragonetti, żyjący w latach 1763-1846. Był włoskim kompozytorem, dzięki któremu kontrabas zyskał indywidualne miejsce w orkiestrze. Zdobył wielkie uznanie w środowisku muzycznym, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, które sprawiły, że odkryto jak wielki potencjał ma ttytułowy instrument. Dragonetti zainspirował nawet Bethoveena, do napisania pierwszych na prawdę wymagających partii na kontrabas, które dodały utworom niezwykłej barwy. Drugim również znanym wirtuozem kontrabasu był Giovanni Bottesini, który zainspirował Verdiego do stworzenia partii solowej na kontrabas w operze Otello. Sam Bottesini komponował również utwory na kontrabas, dzięki czemu przyczynił się do popularyzacji tego instrumentu. W Współczesnym świecie najbardziej znanym wirtuozem kontrabasu jest Garry Karr, który jest amerykańskim kontrabasistą solistą, który posiada niezwykłe umiejętności gry na tym instrumencie, co już wielokrotnie pokazywał na wielu koncertach iwydarzeniach kulturowych.